Ekonomi

Şahap Kavcıoğlu’nun ilk faiz kararı! Merkez Bankası faizi düşüşürse dolar 10 lira olur denmişti

Piyasaların kilitlendiği Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun (PPK) faiz kararı saat 14.00’da açıklandı. Yüksek faize karşı olan yeni Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında yapılan toplantıdan faizlerde değişikliğe gidilmemesi kararı çıktı. Merkez Bankası faizleri yüzde 19’da sabit tuttu.

Piyasanın istediği karar çıktı ama dolar yine de fırladı
Piyasanın beklentisi faizlerde bir değişikliğe gidilmemesi yönündeydi. Merkez Bankası kararı öncesinde 08.05 lira olan dolar kuru, beklenti yönünde gelen karara rağmen bir anda fırladı. Merkez Bankası’nın faiz kararını ilan etmesinin ardından dolar kısa sürede 08.10’u aşıp 08.15’e kadar çıktı. 

Doların artışında o ifadeler etkili oldu

Merkez Bankası faizleri yüzde 19’da sabit tuttu. Fakat karar metninde sıkılaşma vurgusu yapan ifadelerin yer almaması dikkat çekti. TCMB’nin karar metninde önceki metinden farklı olarak “uzun bir müddet sıkı duruş” ve “gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacak” ifadelerini çıkardı.

Merkez Bankası’nın faiz kararı açıklaması şöyle:

*Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 19 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir. Salgına bağlı olarak 2020 yılında sert daralan küresel ekonomi, destekleyici politikalar ve aşılama sürecindeki olumlu gelişmelerin etkisiyle toparlanmaya devam etmektedir. Bu iyileşme sürecinde, özellikle imalât sanayi faaliyeti ve küresel ticaretteki ivmelenme belirleyici olmaktadır. Emtia fiyatlarındaki artış eğilimi hız keserken, yükselen küresel enflasyon beklentilerinin uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri önemini korumaktadır. 

*Salgının sınırlayıcı etkilerine rağmen, iç ve dış talep kaynaklı olarak yurt içi iktisadi faaliyet güçlü seyretmektedir. İmalât sanayi faaliyeti kuvvetli bir ivme sergilerken, salgın kısıtlamalarından olumsuz etkilenen hizmet sektörlerindeki zayıf seyir sürmektedir. Bununla birlikte, salgının gidişatı ve aşılama sürecine bağlı olarak iktisadi faaliyet üzerinde her iki yönde riskler bulunmaktadır. İhracattaki artış ve altın ithalatındaki gerilemeye rağmen, güçlü iç talep ve emtia fiyatları cari işlemler dengesini olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Ticari kredilerde ılımlı bir seyir gözlenirken, finansal koşullardaki sıkılaşmaya rağmen bireysel kredi büyümesinde yükseliş eğilimi görülmektedir. 

*Talep ve maliyet unsurları, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Mevcut parasal duruşun krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkilerinin önümüzdeki dönemde belirginleşeceği öngörülmektedir. 

*Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikâmesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.

Yeni başkanın ilk faiz kararı

Son olarak geçen ay Naci Ağbal başkanlığında toplanan PPK, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 200 baz puanlık artırımla yüzde 19’a çekmişti. Bu kararın ardından Naci Ağbal Merkez Bankası Başkanlığı görevinden alınmış, yerine Şahap Kavcıoğlu atanmıştı. Yeni merkez bankası başkanı Şahap Kavcıoğlu yüksek faizi karşı olması ile biliniyordu. 

Piyasaların beklediği gibi oldu
AA Finans’ın beklenti anketine katılan 20 ekonomistten 19’u faizin sabit bırakılacağını öngördü. Ekonomistlerden 1’i ise politika faizinin 100 puanlık artırımla yüzde 20’ye çıkarılmasını bekliyor. Reuters anketindeki ise faiz indirimi sorusuna yanıt veren 14 ekonomistten 5’i ilk faiz indirimini ikinci çeyrekte beklerken, 7’i ise bunun üçüncü çeyrekte olacağını, iki kişi ise son çeyrekte olacağını öngördü. Reuters’ın görev değişimi öncesi yaptığı son ankette ise ilk indirimin üçüncü ya da dördüncü çeyrekte yapılacağı hatta 2022’ye kalabileceği öngörülüyordu.

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Morgan Stanley bugünkü PPK toplantısıyla ilgili yaptığı açıklamada faiz indiriminin son derece düşük bir olasılık olduğunu ancak faiz indirimi gelmesi durumunda doların 10 lirayı test edebileceğini bildirmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu